Folkbåtsregister

Senaste resultat
16–17 september 2017
VSS Inbjudningssegling 2017
16–17 september 2017
Brittiska mästerskapet 2017 (Lymington)
1–3 september 2017
Danska mästerskapet 2017 (Århus)
3 september 2017
Svenskt Lösen 2017
26 augusti – 2 september 2017
Tyska mästerskapet 2017 (Lindau)
2 september 2017
Riddarvarvet 2017
Välkommen till Folkbåtsregister, ett register över folkbåtar, folkbåtsbyggare, folkbåtskappseglingar och folkbåtsseglare. Bidrag och rättelser mottages gärna till webb@folkbat.se eller i formuläret.
Welcome to Folkbåtsregister, a database on folkboats, folkboat builders, folkboat regattas and folkboat sailors. Contributions and corrections are favorably received to webb@folkbat.se or in the form.


Vinnare

Svenska mästerskapetGuldpokalenSan Francisco International RegattaSessanpokalen


Varv


Folkbåtar

Alla svenska folkbåtar
Bettan — SWE–788
Mats Seldéns båtbyggeri 1962
Cavat — SWE–1054
Enar Johanssons båtbyggeri 1966
Navigator (Chiquita) — SWE–1269
Lysekils Plastprodukter 1978
Chabang (Charabang) — SWE–1282
Lysekils Plastprodukter 1979
Kikiak — DEN–1004 SWE–1376
Folkebådcentralen 1987
Slaghöken II (Thalita) — SWE–1328
Folkebådcentralen 1981
Kela (Bölja) — SWE–1257
Folkebådcentralen 1977
Nicella — SWE–982
Bror Olsson 1965
Caramba — SWE–1031
Gustafsson & söner 1970
Frigg — DEN–885
Folkebådcentralen 1984
Snudd — SWE–1305
Enitor 1979
Ärlan — SWE–1144
Torsten Skoglund (a) 1969
Juanita — SWE–812
Enar Johanssons båtbyggeri 1963
Sjöjungfrun (Väike merineitsi) — SWE–1358
Folkebådcentralen/Folkboat Baltic 1999
Thelma-Plutten (Rumlar'n) — SWE–58
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1942
Gollo (Alpi) — DEN–850 SWE–1394
Folkebådcentralen 1983
Wilma — SWE–408
Br Martinssons båtvarv 1954
Wasserbohrer — GER–1128
Kajsa — FIN–365 SWE–1340
Burenby snickeri 1984
Vigo (Frugal) — SWE–950
Mats Seldéns båtbyggeri 1965
Astrid II — SWE–1366
Folkebådcentralen 2002
Cirkeline — DEN–873
Folkebådcentralen 1983
Kluck (Cluck II) — SWE–662
Nya båtvarvet 1961
Touch Wood (Zanne) — CAN–16 DEN–49
Svendborgsund Bådeværft 1948
Tjoj (Vindöga) — SWE–143
Moranäsvarvet 1946
Sofia (Victoria) — SWE–844
Williams, Motala båtvarv 1964
Calypso — SWE–1235
Björn Videfors, Tofta båtvarv 1977
Blå jungfrun — SWE–363
Tore Holms yachtvarv 1952
Sigyn (Sigun) — SWE–308
Strömmens båtvarv 1947
Django — SWE–1322
Folkebådcentralen 1981
Karoline — DEN–582 SWE–1375
Thorkild Lind 1972
Kajka (Kajka III) — SWE–1355
Folkebådcentralen 1993
Lovis (Albertina) — SWE–1219
Björn Videfors, Tofta båtvarv 1975
Litza (Luxorita) — SWE–36
Sverrevarvet 1942
Caolina (Min vän) — SWE–88
Tore Holms yachtvarv 1944
Tummelisa — SWE–1311
Enitor 1980
Kryss — SWE–51
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1942
Nefele — SWE–268
Skandia båtvarv 1949
Embla (Djonk) — SWE–514
Råå båtvarv 1958
Kooka (Tjibaba) — SWE–335
Br Jacobsson 1951
Rødhætte — DEN–784 USA–123
Folkebådcentralen 1980
Aeolus (Bia) — SWE–387
Harry Hallberg 1951
Daggstänk — SWE–309
Karlsborgs båtbyggeri 1950
Pax Aurea — SWE–130
Moranäsvarvet 1946
Tyche — FIN–392 GER–726
Folkebådcentralen 1992
Ann-Sofi — SWE–573
Br Törnquist, Saltö båtbyggeri 1960
Miss Malör II (Schratz) — SWE–1335
Folkebådcentralen 1982
Polpero — USA–113
Eld (Eldfågeln) — GER–1135 SWE–1279
Folkebådcentralen 1979
Lilla Vera — SWE–734
Br Jacobsson 1961
Amanda — SWE–1303
Enitor 1981
Senie (Sonie) — SWE–63
Sverrevarvet 1942
Gluff-Gluff (Gluf Gluf III) — SWE–374
Br Jacobsson 1952
Huldas Karin (Amica) — SWE–777
Williams, Motala båtvarv 1962
Nina — DEN–1142 GER–997
Folkebådcentralen 2005
Remnaren (Concapot) — SWE–113
Kungsörs båtvarv 1946
Bittan (LSS 1959) — SWE–548
Salomonsson & son 1959
Jäntan — SWE–422
Williams, Motala båtvarv 1955
Jo-Jo (KSSS II 1942) — SWE–2
Sverrevarvet 1942
Noa (Rigi) — DEN–1117 SWE–1373
Folkebådcentralen 2000
Nostalgie
1967
Blånäsa — SWE–1255
Folkebådcentralen 1977
Oida III — SWE–722
Gunnar Engberg 1961
Mathilda III (Jajan) — SWE–1289
Folkebådcentralen 1979
Pinta (Joker) — SWE–236
Sverrevarvet 1949
Olivia — SWE–1323
Enitor 1982
Iva (Yva) — EST–33 SWE–1317
mätbrev saknas 1981
Angelica (Miss VI) — SWE–126
Tore Holms yachtvarv 1946
Bris (Primus) — SWE–40
Sverrevarvet 1942
Vildros (Pirat II) — SWE–82
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1944
Juni — SWE–1089
Williams, Motala båtvarv 1966
Flamingo (Patsy) — SWE–255
Br Martinssons båtvarv 1949
Pantarei (Bigami) — SWE–527
Enar Johanssons båtbyggeri 1959
Pladask (Kråkan) — SWE–771
Williams, Motala båtvarv 1962
Bluesette (Gong) — NOR–519 SWE–519
Johannes Olssons båtvarv 1958
Lovisa — SWE–874
Finska Fiskeri 1964
Caribe To — GER–896
Panik — SWE–1274
Lysekils Plastprodukter 1977
Perlan — SWE–743
Enar Johanssons båtbyggeri 1962
Rödnäbba (Dulcinea) — SWE–210
Stensunds båtbyggeri 1950
Amie (Ami) — SWE–154
1946
Aida (Maritu) — SWE–424
Harry Hallberg 1955
Min o din (Kamelen) — SWE–1251
Folkebådcentralen 1977
Gumman (Sälen) — SWE–142
Moranäsvarvet 1946
Pamela III — FIN–260
N. Andersson Båtbyggeri 1971
Eva — SWE–249
Karlsborgs båtbyggeri 1950
Gumman (Fobi) — SWE–7
Sverrevarvet 1941
Puck — SWE–849
Br Larssons båtbyggeri 1963
Ejdern (Arna) — SWE–120
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1946
Aud (Ylva af Ekenäs) — SWE–867
Tore Johansson (a) 1964
Irene (Gungmarie) — SWE–207
Valdemarsviks båtvarv 1948
Muinasjutukuningas (FolkAnn) — EST–31 SWE–1388
Enitor 1984
Chris (Bam Bam) — SWE–256
Stensunds båtbyggeri 1948
Sofi (Cinderella) — SWE–1302
Burenby snickeri 1979
Tyyne — SWE–758
Gunnar Engberg 1962
Lina — FIN–390
Folkebådcentralen 1985
Marelin (Sailor) — SWE–1290
Folkebådcentralen 1979
Hindia — SWE–1312
1978
Facilia (Fantomen) — SWE–133
Kungsörs båtvarv 1947
Silona — SWE–729
Br Törnquist, Saltö båtbyggeri 1962
Nordic Star — USA–107
Svendsen's Boat Works
Xantippa — SWE–830
G. Ryhls båtvarv 1963