Folkbåtsregistret – Guldpokalen

Guldpokalen

Resultat

År Ort Vinnare Tvåa Trea
1963
Travemünde
Daddel (G–105)
Kieler Yacht-Club
Bruno Splieth
Heinrich Dahlinger
Fieder Henzel
1964
Köpenhamn
Tine (D–307)
Tårbæk Sejlklub
Peter Michael Larsen
Poul Jensen
Michael Lauersen
1965
Köpenhamn
Miki IV (D–250)
Skovshoved Sejlklub
Sven Mik-Meyer
Jørgen Mik-Meyer
Poul Mik-Meyer
1966
Köpenhamn
Tine (D–307)
Tårbæk Sejlklub
Peter Michael Larsen
Poul Jensen
Michael Lauersen
1967
Travemünde
Helle (D–431)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Claus Hjorth
Karsten Ask
Ove Hjorth
1968
Fredericia
Helle (D–431)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Claus Hjorth
Karsten Ask
Ove Hjorth
1969
Travemünde
Helle (D–431)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Claus Hjorth
Karsten Ask
Ove Hjorth
1970
Travemünde
Helle (D–431)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Claus Hjorth
Karsten Ask
Ove Hjorth
1971
Travemünde
Helle (D–431)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Claus Hjorth
Karsten Ask
Ove Hjorth
1972
Horsens
Solita (D–560)
Kerteminde Sejlklub
Knud Andreasen
Frits Busch
John Christensen
1973
Travemünde
Sol-lie (G–206)
Flensburger Segel-Club
Andreas Christiansen
Knud Christiansen
Andreas Stuhr Christiansen
1974
Kiel
Nup (D–607)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Flemming Hansen
Per Christensen
Niels Jørgen Jensen
1975
Kerteminde
Tibbe (D–541)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Jørgen Knudsen
Christen Kold
1976
Köpenhamn
Tibbe (D–541)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Poul Ankjær Jensen
Jørgen Knudsen
1977
Kiel
Nup (D–607)
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub
Flemming Hansen
Niels Andersen
Bent Christensen
1978
Malmö
Skruff (S–1212)
Sölvesborgs Segelsällskap
Peter Sohl
Per Arne Johansson
Anders Nilsson
S–
Arendals Segelsällskap
Bengt Jarfelt
S–
Lysekils Segelsällskap Gullmar
Lars Larsson
1979
Snaptun
Solita (D–560)
Kerteminde Sejlklub
Knud Andreasen
Frits Busch
Kim Larsen
1980
Kiel
Wood-y (D–687)
Kerteminde Sejlklub
Henrik Kold
Flemming Kold
Sandeep Sander
1981
Kerteminde
Tibbe Tit (D–788)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Carl Ove Dydensborg
Jørgen Knudsen
1982
Simrishamn
Solita (D–560)
Kerteminde Sejlklub
Knud Andreasen
Henrik Kold
Eddy Unglaub
S–
Simrishamns Segelsällskap
Thomas Jeppson
D–
Henrik Sørensen
1983
Kerteminde
Kristine (D–805)
Roskilde Sejlklub
Henrik Sørensen
Carsten Rye Hansen
John Skjoldby Petersen
1984
Flensburg
Mareike (G–539)
Segelclub Eckernförde
Horst Dittrich
Peter Lehr
Hartwig Sulkiewicz
1985
Kalø Vig
Swallow (D–633)
Egå Sejlklub
Torben Olesen
Morten F. Jensen
Jan Marcussen
1986
Eckernförde
Kaos (D–797)
Gråsten Sejlklub
Kaj Funder Nielsen
Ib Funder Nielsen
Lars B. Poulsen
1987
Lynæs
Sagitta (G–299)
Schlei-Segel-Club
Walter Muhs
Hans-Jorgen Duggen
Norbert Jürgensen
1988
Kiel
Daddys Girl (D–865)
Kerteminde Sejlklub
Christen Kold
Mogens Finks
Jens Kold
1989
Egå
Tenny (D–958)
Kerteminde Sejlklub
Henrik Kold
Benny Pedersen
Tenna Pedersen
1990
Travemünde
Lord Jim (G–574)
Kieler Yacht-Club
Horst Stephan Schultze
Peter Przywarra
Karl Rath
1991
Åbenrå
Chess (D–1046)
Kerteminde Sejlklub
Henrik Kold
Jan Braarup
Søren Hansen
D–412
Bådelauget Kignæs Mole
Per Brandt-Møller
D–1039
Kerteminde Sejlklub
Poul Stemann Andersen
1992
Kiel
Voila (DEN–1049)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Poul Ankjær Jensen
1993
Kerteminde
Chess (DEN–1046)
Kerteminde Sejlklub
Henrik Kold
Jan Braarup
Flemming Kold
1994
Malmö
Voila (DEN–1071)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Poul Ankjær Jensen
DEN–960
Kerteminde Sejlklub
Knud Andreasen
SWE–1306
Karlshamns Segelsällskap 
Hans Hamel
1995
Warnemünde
Arosia (DEN–856)
Fredericia Sejlklub
Jesper Bendix
Jesper Baungaard
Jacob Grønbech
1996
Rudkøbing
Chess (DEN–1013)
Kerteminde Sejlklub
Henrik Kold
Claus Schou Nielsen
Anders Wibung

Erik Andreasen

Torben Olesen
1997
Thisted
Team (DEN–890)
Egå Sejlklub
Peter Due
Mogens Pedersen
Kurt M. Petersen
1998
Travemünde
Marquisen (DEN–951)
Egå Sejlklub
Torben Olesen
Lars Dahlbøge
Palle Hemdorrf
GER–
Andreas Christiansen
GER–
Ralf Hofer
1999
Årøsund
Amadeus (DEN–990)
Haderslev Sejl-Club
Theis Palm
Svend Nielsen
Søren Nielsen
Marianne (DEN–858)
Fredericia Sejlklub
Jesper Bendix
Sol-lie (GER–308)
Flensburger Segel-Club
Andreas Christiansen
2000
Eckernförde
Ylva (GER–739)
Kieler Yacht-Club
Ulf Kipcke
Dieter Kipcke
Gero Martens
DEN–1118
Kerteminde Sejlklub
Knud Andreasen
Marie-Louise Andreasen
Kurt Lange
DEN–1119
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Poul Ankjær Jensen
2001
Halmstad
Liselotte (DEN–1119)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Kurt Lange
DEN–1118
Kerteminde Sejlklub
Knud Andreasen
DEN–729
Kastrup Sejlklub
John Wulff
2002
Fredericia
Joker (DEN–871)
Kolding Sejlklub
Per Jørgensen
Kjeld Hansen
Lars Jørgensen
Astrea (DEN–959)
Preben Kristensen
Madonna (DEN–1029)
Heines Nielsen
2003
Åbenrå
Can-Can (DEN–826)
Thisted Sejlklub
Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
Stampe (DEN–703)
Kolding Sejlklub
Christian Thomsen
Henrik Holk
Torben Lissau
Cirkeline (DEN–873)
Sundby Sejlforening
Tom Carlsen
Søren Ejsenhardt
Palle Wulf Larsen
2004
Niendorf an der Ostsee
Can-Can (DEN–826)
Thisted Sejlklub
Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
Le rou (GER–721)
Seglervereinigung 1903 Berlin
Christoph Nielsen
Torben Dehn
Rolf Lange
Madonna (DEN–1029)
Kolding Sejlklub
Heines Nielsen
Hans Henrichsen
Erik Madsen
2005
Malmö
Can-Can (DEN–826)
Thisted Sejlklub
Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
Tibbetit (DEN–841)
Sundby Sejlforening
Brian Frisendahl
Henrik Green
Jan Knudsen
Blåt t' lyst (DEN–1131)
Kerteminde Sejlklub
Erik Andreasen
Erik Køster
Mogens Pedersen
2006
Bogense
Geppeline (DEN–926)
Kerteminde Sejlklub
Per Buch
Peter Jørgsholm
Hans Schultz
Can-Can (DEN–826)
Thisted Sejlklub
Per Hovmark
Stampe (DEN–703)
Kolding Sejlklub
Christian Thomsen
2007
Kerteminde
Sif (DEN–994)
Skælskør Amatør Sejlklub
Søren Kæstel
Jens Erik Løppenthin
Karl-Erik Svarre Nielsen
Can-Can (DEN–826)
Thisted Sejlklub
Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
Stampe (DEN–703)
Kolding Sejlklub
Christian Thomsen
2008
Glücksburg
Sif (DEN–994)
Skælskør Amatør Sejlklub
Søren Kæstel
Jens Erik Løppenthin
Karl-Erik Svarre Nielsen
Chiquita (GER–658)
Seglervereinigung 1903 Berlin
Christoph Nielsen
Torben Dehn
Krzysztof Paschke
Ylva (GER–739)
Kieler Yacht-Club
Ulf Kipcke
Dieter Kipcke
Gero Martens
2009
Marstrand
Chiquita (GER–658)
Seglervereinigung 1903 Berlin
Christoph Nielsen
Torben Dehn
Krzysztof Paschke
Geppeline (DEN–926)
Kerteminde Sejlklub
Per Buch
Peter Jørgsholm
Hans Schultz
Olfert (DEN–930)
Kolding Sejlklub
Heines Nielsen
Ole Mathiesen
Helmut Schwarz
2010
Skælskør
Chiquita (GER–658)
Seglervereinigung 1903 Berlin
Christoph Nielsen
Torben Dehn
Finn Felsberg
Jule (GER–764)
Spandauer Yacht-Club
Stefan Schneider
Günter Dörband
Frank Peter Thieme
Joker (DEN–871)
Verein Seglerhaus am Wannsee
Udo Pflüger
Lars Jensen
Susanne Pflüger
2011
Travemünde
Jule (GER–764)
Spandauer Yacht-Club
Stefan Schneider
Günter Dörband
Frank Peter Thieme
Chiquita (GER–658)
Seglervereinigung 1903 Berlin
Christoph Nielsen
Torben Dehn
Finn Felsberg
Paula (GER–466)
Yacht-Club Strande
Walter Furthmann
Hans Christian Mrowka
Richard Mühe
2012
Sandhamn
Geppeline (DEN–926)
Kerteminde Sejlklub
Per Buch
Per Puck
Hans Schultz
Chiquita (GER–658)
Seglervereinigung 1903 Berlin
Christoph Nielsen
Gunter May
Klaus Reichenberger
Sif (DEN–994)
Skælskør Amatør Sejlklub
Søren Kæstel
Jens Erik Løppenthin
Karl-Erik Svarre Nielsen
2013
Niendorf an der Ostsee
Cirkeline (DEN–873)
Hellerup Sejlklub
Søren Kæstel
Erik Andersen
Johannes Egede Olsen
Paula (GER–466)
Yacht-Club Strande
Walter Furthmann
Gunnar Ceccotti
Anna Pfau
Kong Fus (DEN–952)
Kerteminde Sejlklub
Erik Køster
2014
Kerteminde
Tibbe Tit (DEN–841)
Sundby Sejlforening
Brian Frisendahl
Michael Empacher
Claus Zastrow Nygaard
Alpi (DEN–850)
Kerteminde Sejlklub
Flemming Palm
Thomas Bastrup
Søren Nissen
hasta la vista (GER–564)
Laboer Regatta-Verein von 1910
Sönke Durst
Karsten Butze Bredt
Marc Rokicki
2015
Warnemünde
Ylva (GER–739)
Kieler Yacht-Club
Ulf Kipcke
Peer Jansen
Dieter Kipcke
DEN–841
Sundby Sejlforening
Brian Frisendahl
Michael Empacher
Claus Zastrow Nygaard
FIN–348
Saaristomeren Purjehdusseura
Herman Saari
Thomas Hacklin
Aleksi Lehtonen
2016
Helsingfors
Kajka (DEN–55)
Kolding Sejlklub
Per Jørgensen
Claes Hoglert
Kristian Hurtig Hansen
Gisti (DEN–1130)
Sundby Sejlforening
Ditte Andreasen
Benny Christensen
Anders Jonas Rønn Pedersen
hasta la vista (GER–564)
Laboer Regatta-Verein von 1910
Sönke Durst
2017
Kerteminde
Geppeline (DEN–926)
Kerteminde Sejlklub
Per Buch
Per Puck
Hans Schultz
Evergreen (DEN–703)
Kolding Sejlklub
Per Jørgensen
Kristian Hurtig Hansen
Lars Jensen
Cirkeline (DEN–873)
Hellerup Sejlklub
Søren Kæstel
Erik Andersen
Alex Lindegaard

Statistik

Vinnare

Segelsällskap Antal
Kerteminde Sejlklub 18
Kjøbenhavns Amatør Sejlklub 7
Kieler Yacht-Club 4
Egå Sejlklub 3
Thisted Sejlklub 3
Kolding Sejlklub 2
Skælskør Amatør Sejlklub 2
Seglervereinigung 1903 Berlin 2
Tårbæk Sejlklub 2
Fredericia Sejlklub 1
Flensburger Segel-Club 1
Gråsten Sejlklub 1
Hellerup Sejlklub 1
Haderslev Sejl-Club 1
Roskilde Sejlklub 1
Sölvesborgs Segelsällskap 1
Segelclub Eckernförde 1
Skovshoved Sejlklub 1
Spandauer Yacht-Club 1
Schlei-Segel-Club 1
Sundby Sejlforening 1
Båt Antal
DEN–431 5
DEN–560 GER–588 3
DEN–826 NED–862 3
DEN–926 3
DEN–307 2
DEN–541 2
DEN–607 2
DEN–994 2
DEN–1046 2
GER–739 2
GER–1111 2
SWE–1212 1
SWE–1355 1
DEN–250 1
DEN–312 GER–105 1
DEN–633 1
DEN–687 GER–466 1
DEN–788 1
DEN–797 GER–1080 1
DEN–805 GER–800 1
DEN–841 1
DEN–856 GER–1088 1
DEN–865 1
DEN–871 1
DEN–873 1
DEN–890 1
DEN–951 1
DEN–958 GER–741 1
DEN–990 1
DEN–1013 1
DEN–1049 GER–742 1
DEN–1071 1
DEN–1119 GER–937 1
GER–206 1
GER–299 1
GER–539 1
GER–574 1
GER–764 1

Alla deltagare

Segelsällskap Antal
Kerteminde Sejlklub 98
Vikingarnas Segelsällskap 71
Flensburger Segel-Club 43
Kolding Sejlklub 40
Halmstads Segelsällskap 35
Schlei-Segel-Club 35
Segelclub Eckernförde 30
Jægerspris Sejlklub 27
Kieler Yacht-Club 25
Missunder Yacht Club 22
Fåborg Sejlklub 20
Niendorfer Yacht-Club 20
Yacht-Club Strande 20
Århus Sejlklub 20
Kastrup Sejlklub 19
Helsingfors Segelklubb 17
Sundby Sejlforening 17
Hamburger Segel-Club 16
Malmö Segelsällskap  16
Åbenrå Sejl Club 15
Båt Antal
43
DEN–1081 GER–852 15
DEN–687 GER–466 14
SWE–1323 13
DEN–873 13
GER–564 13
SWE–1311 12
GER–739 12
GER–896 12
DEN–729 11
DEN–926 11
GER–512 11
GER–540 11
DEN–952 10
GER–656 10
DEN–1110 GER–918 9
GER–731 9
GER–774 9
SWE–1254 8
SWE–1307 8

Antal deltagare

Tävlingen är nummer 2 i databasen.