Folkbåtsregister

Senaste resultat
7–10 augusti 2017
Guldpokalen 2017 (Kerteminde)
5–8 juli 2017
Svenska mästerskapet 2017 (Halmstad)
17–20 juni 2017
Kieler Woche 2017
17–18 juni 2017
Vikingaregattan 2017
6 juni 2017
Klassiska regattan 2017
3–4 juni 2017
LSS Vårregatta 2017
Välkommen till Folkbåtsregister, ett register över folkbåtar, folkbåtsbyggare, folkbåtskappseglingar och folkbåtsseglare. Bidrag och rättelser mottages gärna till webb@folkbat.se.
Welcome to Folkbåtsregister, a database on folkboats, folkboat builders, folkboat regattas and folkboat sailors. Contributions and corrections are favorably received to webb@folkbat.se.


Vinnare

Svenska mästerskapetGuldpokalenSan Francisco International RegattaSessanpokalen


Varv


Folkbåtar

Alla svenska folkbåtar
Pladask — SWE–771
Williams, Motala båtvarv 1962
Rödnäbba — SWE–210
Stensunds båtbyggeri 1950
Puck — SWE–849
Br Larssons båtbyggeri 1963
Karoline — DEN–582 SWE–1375
Thorkild Lind 1972
Amanda — SWE–1303
Enitor 1981
Daggstänk — SWE–309
Karlsborgs båtbyggeri 1950
Cirkeline — DEN–873
Folkebådcentralen 1983
Eldfågeln — SWE–1279
Folkebådcentralen 1979
Sofia — SWE–844
Williams, Motala båtvarv 1964
Jäntan — SWE–422
Williams, Motala båtvarv 1955
Stormfågeln — SWE–268
Skandia båtvarv 1949
SWE–256
Stensunds båtbyggeri 1948
Sjöjungfrun — SWE–1358
Folkebådcentralen/Folkboat Baltic 1999
Kluck — SWE–662
Nya båtvarvet 1961
Ann-Sofi — SWE–573
Br Törnquist, Saltö båtbyggeri 1960
Calypso — SWE–1235
Björn Videfors, Tofta båtvarv 1977
Marelin — SWE–1290
Folkebådcentralen 1979
Sigyn — SWE–308
Strömmens båtvarv 1947
Cavat — SWE–1054
Enar Johanssons båtbyggeri 1966
Frigg — DEN–885
Folkebådcentralen 1984
Eva — SWE–249
Karlsborgs båtbyggeri 1950
Jo-Jo — SWE–2
Sverre 1942
Xantippa — SWE–830
G Ryhls båtvarv 1963
Astrid II — SWE–1366
Folkebådcentralen 2002
Sofi — SWE–1302
Burenby snickeri 1979
Bettan — SWE–788
Mats Seldéns båtbyggeri 1962
Aud — SWE–1069
mätbrev saknas
Panik — SWE–1274
Lysekils Plastprodukter 1977
Kajsa — FIN–365 SWE–1340
Burenby snickeri 1984
Oida — SWE–722
Gunnar Engberg 1961
Lina — FIN–390
Folkebådcentralen 1985
Amie — SWE–154
1946
Millan — SWE–1328
Folkebådcentralen 1981
Lilla Vera — SWE–734
Br Jacobsson 1961
Bittan — SWE–548
Salomonsson & son 1959
Wasserbohrer — GER–1024
Perlan — SWE–743
Enar Johanssons båtbyggeri 1962
Bia — SWE–387
Harry Hallberg 1951
Labben — SWE–7
Sverre 1941
Yva — EST–33 SWE–1317
mätbrev saknas 1981
Nicella — SWE–982
Bror Olsson 1965
FolkAnn — EST–31 SWE–1388
Enitor 1984
Caribe To — GER–896
Tjoj — SWE–143
Moranäsvarvet 1946
Alpi — DEN–850 SWE–1394
Folkebådcentralen 1983
Caramba — SWE–1031
Gustafsson & söner 1970
Django — SWE–1322
Folkebådcentralen 1981
Bluesette — NOR–519 SWE–519
Johannes Olssons båtvarv 1958
Embla — SWE–514
Råå båtvarv 1958
Olivia — SWE–1323
Enitor 1982
Litza — SWE–36
Sverre 1942
Kajka — SWE–1355
Folkebådcentralen 1993
Charabang — SWE–1282
Lysekils Plastprodukter 1979
Pamela III — FIN–260
N. Andersson Båtbyggeri 1971
Silona — SWE–729
Br Törnquist, Saltö båtbyggeri 1962
Gluff-Gluff — SWE–374
Br Jacobsson 1952
Snudd — SWE–1305
Enitor 1979
Juanita — SWE–812
Enar Johanssons båtbyggeri 1963
Tyyne — SWE–758
Gunnar Engberg 1962
Tummelisa — SWE–1311
Enitor 1980
Lovisa — SWE–874
Finska Fiskeri 1964
SWE–1312
mätbrev saknas
Panta Rei — SWE–527
Enar Johanssons båtbyggeri 1959