Folkbåtsregister

Senaste resultat
1–3 september 2017
Danska mästerskapet 2017 (Århus)
26 augusti – 2 september 2017
Tyska mästerskapet 2017 (Lindau)
28 augusti – 1 september 2017
San Francisco International Regatta 2017
17–20 augusti 2017
Finska mästerskapet 2017 (Helsingfors)
7–10 augusti 2017
Guldpokalen 2017 (Kerteminde)
15–16 juli 2017
Taittinger RSYC Regatta 2017
Välkommen till Folkbåtsregister, ett register över folkbåtar, folkbåtsbyggare, folkbåtskappseglingar och folkbåtsseglare. Bidrag och rättelser mottages gärna till webb@folkbat.se.
Welcome to Folkbåtsregister, a database on folkboats, folkboat builders, folkboat regattas and folkboat sailors. Contributions and corrections are favorably received to webb@folkbat.se.


Vinnare

Svenska mästerskapetGuldpokalenSan Francisco International RegattaSessanpokalen


Varv


Folkbåtar

Alla svenska folkbåtar
Sigyn — SWE–308
Strömmens båtvarv 1947
Kajsa — FIN–365 SWE–1340
Burenby snickeri 1984
Tummelisa — SWE–1311
Enitor 1980
Xantippa — SWE–830
G. Ryhls båtvarv 1963
Calypso — SWE–1235
Björn Videfors, Tofta båtvarv 1977
Olivia — SWE–1323
Enitor 1982
Amie — SWE–154
1946
Bia — SWE–387
Harry Hallberg 1951
Ejdern — SWE–120
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1946
Gumman — SWE–142
Moranäsvarvet 1946
Snudd — SWE–1305
Enitor 1979
FolkAnn — EST–31 SWE–1388
Enitor 1984
Huldas Karin — SWE–777
Williams, Motala båtvarv 1962
Polperro — USA–113
Flamingo — SWE–255
Br Martinssons båtvarv 1949
Caramba — SWE–1031
Gustafsson & söner 1970
SWE–256
Stensunds båtbyggeri 1948
Embla — SWE–514
Råå båtvarv 1958
Astrid II — SWE–1366
Folkebådcentralen 2002
Yva — EST–33 SWE–1317
mätbrev saknas 1981
Panta Rei — SWE–527
Enar Johanssons båtbyggeri 1959
Bettan — SWE–788
Mats Seldéns båtbyggeri 1962
Charabang — SWE–1282
Lysekils Plastprodukter 1979
Jo-Jo — SWE–2
Sverre 1942
Ylva af Ekenäs — SWE–867
Tore Johansson (a) 1964
Bluesette — NOR–519 SWE–519
Johannes Olssons båtvarv 1958
Lovisa — SWE–874
Finska Fiskeri 1964
Silona — SWE–729
Br Törnquist, Saltö båtbyggeri 1962
Tjoj — SWE–143
Moranäsvarvet 1946
Cavat — SWE–1054
Enar Johanssons båtbyggeri 1966
Juanita — SWE–812
Enar Johanssons båtbyggeri 1963
Eldfågeln — GER–1135 SWE–1279
Folkebådcentralen 1979
Perlan — SWE–743
Enar Johanssons båtbyggeri 1962
Kryss — SWE–51
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1942
Daggstänk — SWE–309
Karlsborgs båtbyggeri 1950
Caribe To — GER–896
Marelin — SWE–1290
Folkebådcentralen 1979
Karoline — DEN–582 SWE–1375
Thorkild Lind 1972
Jäntan — SWE–422
Williams, Motala båtvarv 1955
Mathilda III — SWE–1289
Folkebådcentralen 1979
SWE–1312
mätbrev saknas
Nina — DEN–1142
Folkebådcentralen 2005
Senie — SWE–63
Sverre 1942
Nicella — SWE–982
Bror Olsson 1965
Pamela III — FIN–260
N. Andersson Båtbyggeri 1971
Bittan — SWE–548
Salomonsson & son 1959
Lina — FIN–390
Folkebådcentralen 1985
SWE–1335
Folkebådcentralen 1982
Facilia — SWE–133
Kungsörs båtvarv 1947
Lilla Vera — SWE–734
Br Jacobsson 1961
Eva — SWE–249
Karlsborgs båtbyggeri 1950
Stormfågeln — SWE–268
Skandia båtvarv 1949
Millan — SWE–1328
Folkebådcentralen 1981
Primus — SWE–40
Sverre 1942
Kavat — SWE–113
Kungsörs båtvarv 1946
Kluck — SWE–662
Nya båtvarvet 1961
Frigg — DEN–885
Folkebådcentralen 1984
Rödnäbba — SWE–210
Stensunds båtbyggeri 1950
Kajka — SWE–1355
Folkebådcentralen 1993
Panik — SWE–1274
Lysekils Plastprodukter 1977
Gluff-Gluff — SWE–374
Br Jacobsson 1952
Sofia — SWE–844
Williams, Motala båtvarv 1964
Isabella — SWE–950
Mats Seldéns båtbyggeri 1965
Pax Aurea — SWE–130
Moranäsvarvet 1946
Ann-Sofi — SWE–573
Br Törnquist, Saltö båtbyggeri 1960
Rødhætte — DEN–784 USA–123
Folkebådcentralen 1980
Rumlarn — SWE–58
Båtbyggeribolaget Andersson & Sundberg 1942
Angelica — SWE–126
Tore Holm 1946
Labben — SWE–7
Sverre 1941
Amanda — SWE–1303
Enitor 1981
Tyyne — SWE–758
Gunnar Engberg 1962
Cirkeline — DEN–873
Folkebådcentralen 1983
Navigator — SWE–1269
Lysekils Plastprodukter 1978
Django — SWE–1322
Folkebådcentralen 1981
Puck — SWE–849
Br Larssons båtbyggeri 1963
Oida — SWE–722
Gunnar Engberg 1961
Nordic Star — USA–106
Svendsen's Boat Works
Alpi — DEN–850 SWE–1394
Folkebådcentralen 1983
Litza — SWE–36
Sverre 1942
Albertina — SWE–1219
Björn Videfors, Tofta båtvarv 1975
Sjöjungfrun — SWE–1358
Folkebådcentralen/Folkboat Baltic 1999
Pladask — SWE–771
Williams, Motala båtvarv 1962
Sofi — SWE–1302
Burenby snickeri 1979
Kooka — SWE–335
Br Jacobsson 1951